Fartuch roboczy nie jedno ma imię

2019-08-04
Fartuch roboczy nie jedno ma imię
Fartuch to rodzaj ubrania ochronnego, które jest stosowane w miejscach, gdzie wymagają tego zasady higieny. Można zakładać je również w sytuacjach, gdy nasze ubranie jest narażone na zabrudzenie albo zniszczenie. Rzadko które ubranie robocze może mieć tyle form i zastosowań jak fartuch. Pod tym jednym pojęciem kryją się zapaski dla kelnerów, kitle medyczne, czy fartuchy spawalnicze, nie wspominając o tych, które używane są w niemal każdym gospodarstwie domowym.



1. Fartuch kelnerski
Fartuchy kelnerskie znajdują zastosowanie w barach, restauracjach, czy też kuchniach hotelowych. Większość z nich jest uniwersalna i nie ma podziału na fasony dla mężczyzn i dla kobiet. Wygląd kelnera ma szczególne znaczenie w lokalach gastronomicznych z wysoką oceną klientów. Kelner to zazwyczaj pierwszy pracownik, z którym styka się klient wchodzący do lokalu, a jego wygląd z pewnością stanowi wizytówką miejsca, w którym pracuje. Może zapraszać lub odpychać. Dlatego to tak istotne, by wyglądać czysto, elegancko i schludnie. Podstawowy strój kelnerski nie powinien się wyróżniać z tłumu, ale musi być stosowny do sytuacji oraz elegancki.
To jeden z popularniejszych modeli fartuchów na stronie zet4.pl. Posiada kieszonkę, która może pomieścić kilka rzeczy, takich jak notesik i długopis. Produkt został wykonany z tkaniny Kingsmill, która gwarantuje wygodę oraz komfort noszenia. Do wyboru są 2 kolory, biały i czarny.
Model S840 posiada regulowany pasek na karku oraz nieplączące się węzły. Produkt został wykonany w 100% z bawełny. Do wyboru są 3 kolory.

2. Fartuch laboratoryjny
Osoby pracujące w laboratoriach niemal każdego dnia są narażone na kontakt z niebezpiecznymi lub szkodliwymi substancjami chemicznymi. Stosowanie się do zasad higieny i przepisów bezpieczeństwa jest bardzo ważne, a wręcz konieczne. Rękawice, okulary ochronne i fartuch laboratoryjny to podstawowy ubiór laboranta. Wyższa jakość i trwałość tych przedmiotów zwiększa nasze bezpieczeństwo. Przed ich zakupem zastanów się nad swoimi preferencjami i oczekiwaniami. Źle dobrane ubranie może skutkować dyskomfortem lub niskim poziomem bezpieczeństwa.
Fartuch zaprojektowano w taki sposób, aby zachować dobry wygląd przez długi czas mimo intensywnego użytkowania i wielokrotnego prania. Kolor nie blaknie, a materiał nie wykurcza się. Fartuch posiada 2 dolne kieszenie 1 kieszeń na klatce piersiowej. Do wyboru jest aż 5 rozmiarów i aż 5 kolorów, a więc każdy znajdzie coś dla siebie.
Model C852 przystosowany jest głównie do prac laboratoryjnych. Dzięki wykurczanej tkaninie Kingsmill (65% Poliester, 35% Bawełna) fartuch zachowuje swój kolor i rozmiar nawet po dużej ilości prania. Posiada 3 kieszenie.

3. Fartuch spawalniczy
Praca spawacza nie dość, że nie zapewnia komfortowych warunków, to dodatkowo obciążona jest dużym ryzykiem. Wykonując ją, powinniśmy być szczególnie ostrożni. Nawet chwila nieuwagi lub dekoncentracji może doprowadzić do różnych poparzeń, lub uszkodzeń wzroku poprzez promieniowanie ultrafioletowe.
Ubrania spawalnicze są szyte z tkanin trudnopalnych, które w kontakcie z płomieniem lub opiłkami stopionych metali nie topią się i nie ulegają zapłonowi.
Produkt jest w głównej mierze przeznaczony dla spawaczy. Fartuch na wysokości szyi posiada regulowane zapięcie. Wykonany został z dwoiny bydlęcej, czyli grubej skóry naturalnej.

4. Fartuch antyelektrostatyczny
Praca elektryka polega na montażu, instalacji i napraw instalacji elektrycznych. Do niebezpieczeństw związanych tym zawodem należy kontakt z elementami, które są pod napięciem lub posiadają słabą izolację, lub brak ochrony przed dotykiem bezpośrednim i pośrednim. Ubrania dla elektryków, w tym specjalistyczne fartuchy oznaczone są symbolem ESD (Electrostatic discharge, czyli wyładowanie elektrostatyczne). Jak zapewne wiesz, każdy kontakt czy fizyczne odizolowanie od siebie materiałów stałych generuje ładunek elektrostatyczny. Osoba lub noszone przez nią ubranie mogą zostać naładowane elektrostatycznie. Wyładowania elektrostatyczne mogą powodować zniszczenia, jeśli naładowana osoba lub przedmiot znajdą się w pobliżu urządzeń podatnych na działanie ESD (układy, półprzewodniki, obwody drukowane).
Komfortowy fartuch AS10 jest dobrze skrojony. Dzięki rozcięciu po bokach nie jest opięty. Posiada 3 pojemne kieszenie i regulację mankietów. Ubranie spełnia wymagania normy EN 61340-5-1 oraz EN 1149.
pixel