Higiena pracy

2019-07-05
Higiena pracyPrzepisy BHP odnoszą się do bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy. Mają na celu zapobieganie wypadkom i zapewnienie wszystkim pracownikom czystego środowiska pracy. Obowiązek ich stosowania leży zarówno po stronie pracodawcy, jak i pracownika.

Dlaczego higiena w pracy jest tak ważna?
Zachowywanie odpowiedniej higieny ma wpływ nie tylko na nas, ale także na osoby, z którymi mamy kontakt i dla których świadczymy usługi. Tak prosta czynność, jak mycie rąk, znacznie minimalizuje ryzyko przenoszenia i rozwoju groźnych dla zdrowia chorób.
Drobnoustroje znajdują się wszędzie. Czy jednak wiedziałeś, że na biurku przeciętnej osoby znajduje się 400 razy więcej bakterii niż na sedesie?! Telefon, blat lub mysz komputerowa to rzeczy, które powinniśmy regularnie czyścić, ponieważ to na nich zalega najwięcej bakterii. Udowodniły to badania prowadzone przez doktora Charlesa Gerba. Z tego też powodu swoje miejsce pracy powinniśmy cały czas utrzymać w czystości i porządku.

Higiena w Polsce - czy o tym wiedziałeś?
  • Co drugi Polak nie myje rąk po wyjściu z toalety. Brak mycia rąk prowadzi do osadzania się drobnoustrojów na innych rzeczach głównie na takich, które często dotykamy np.telefon.
  • Higiena ustna jest równie ważna, jak higiena rąk. Ponad 3.800.000 Polaków nie myje zębów, natomiast 800.000 nie posiada szczotki. Brak regularnego mycia zębów rano i wieczorem może powodować próchnicę.

O przepisach BHP w skrócie:

  • Każde stanowisko pracy powinno być bezpieczne oraz czyste i zadbane.
  • Brak regularnego czyszczenia może doprowadzić nawet do wypadu. Nietrudno potknąć się o stertę kabli, czy narzędzi.
  • Aby zminimalizować potencjalne zagrożenia związane z pracą, należy stosować odpowiednią odzież roboczą dostosowaną do warunków pracy. Np. stosowanie zwykłej odzieży zamiast trudnopalnej w miejscu o wysokim ryzyku wybuchu materiałów łatwopalnym tylko potęguje zagrożenie. Nierzadko trzeba też stosować odpowiednia akcesoria ochronne, takie jak kaski, rękawice, czy nakładki na obuwie.
  • W razie zagrożenia powinno się stawiać znaki informujące o niebezpieczeństwie. Przykładem może być chociażby tabliczka: Śliska podłoga.
  • Nieodzownym elementem gwarantującym bezpieczeństwo są szkolenia, BPH. Poznanie takich zasad i stosowanie się do nich może nam uratować zdrowie, a nawet życie.
  • Warto pamiętać, że zasad BHP trzeba przestrzegać również podczas drogi do pracy i z powrotem.


Aby pozbyć się z dłoni większości bakterii, należy umyć je starannie pod ciepłą, bieżącą wodą z dodatkiem detergentu, najlepiej mydła w płynie. Prócz mycia rąk, możemy zrobić coś jeszcze. W naszym sklepie znajdziesz bardzo duży wybór chusteczek dezynfekujących, które pomogą ci otrzymać czystość, czy to na biurku, czy na twoich dłoniach. Oto niektóre z nich:

CHUSTECZKI DO RĄK IW10 PORTWEST [zobacz w sklepie]
Skutecznie usuwają zabrudzenia z lakierów, farb i olejów. Możesz użyć ich do czyszczenia rąk lub brudnych powierzchni i narzędzi. IW40 są testowane dermatologicznie. Są skuteczne wobec E-coli Salmonelli Listerii oraz choroby Weila. W opakowaniu znajdziesz 150 chusteczek.

CHUSTECZKI DO SILNYCH ZABRUDZEŃ IW30 PORTWEST [zobacz w sklepie]
Chusteczki usuwają bardzo silne zabrudzenia. Działają antybakteryjnie i usuwają nawet głęboki bród dzięki szorstkiej strukturze. Idealnie sprawdzą się w warsztatach samochodowych lub rowerowych, gdzie mechanicy mają stały kontakt z olejem i smarem. W opakowaniu jest 50 szt. chusteczek, które pachną pomarańczą.

CHUSTECZKI DO DEZYNFEKCJI RĄK IW40 PORTWEST [zobacz w sklepie]
W opakowaniu znajduje się 200 szt. chusteczek antybakteryjnych, które dzięki zawartości alkoholu szybko usuwają bakterie i wirusy znajdujące się na dłoniach (skuteczność 99,9%). Są skuteczne wobec H1N1 oraz H3N2. Chusteczki nie posiadają żadnego zapachu. Testowane na zgodność z EN12054 i EN14476.

CHUSTECZKI DO DEZYNFEKCJI POWIERZCHNI IW50 PORTWEST [zobacz w sklepie]
Usuwają zabrudzenia z powierzchni blatów. Te niebieskie chusteczki nie posiadają żadnego zapachu. W opakowaniu znajduje się 200 szt. Testowane na zgodność z EN1276 i EN14476. Znakomicie sprawdzają się w przemyśle spożywczym. W przeciwieństwie do płynów dezynfekujących w dyfuzorze, środek zawarty w chusteczkach nie rozpyla się w powietrzu i działa wyłącznie kontaktowo.

STANOWISKO DO CZYSZCZENIA OKULARÓW PA02 PORTWEST
Stwórz mini stanowisko do czyszczenia okularów, gogli, masek i ekranów komputera. Zestaw zapobiega zaparowaniu czyszczonej powierzchni i działa antystatycznIe, odpychając kurz. Wystarczy spryskać i przetrzeć chusteczką znajdującą się w boku pudełka. Chusteczki nie rysują powierzchni.
pixel