Jak zapobiec uszkodzeniu słuchu miejscu pracy?

2019-01-14

W 2016 roku problem ubytku słuchu dotyczył 6,3% pacjentów, u których zdiagnozowano chorobę zawodową. Czy dotyczy on także Ciebie? Pierwszym niepokojącym sygnałem uszkodzenia słuchu są szumy uszne, czyli wrażenie wrażenie dzwonienia, syczenia lub dudnienia w uszach. Nie ignoruj go.
Jeżeli pracujesz na hali przemysłowej, w sektorze przetwórstwa, w górnictwie, transporcie, na lotnisku, czy w budownictwie np. przy rozbiórkach, Ty również jesteś w grupie ryzyka. Jeżeli w Twoim miejscu pracy, poziom hałasu przekracza dopuszczalne normy (to jest 85 dB) Twój pracodawca zobowiązany jest, aby zapewnić Ci odpowiednie środki ochrony słuchu.

Jeżeli jesteś pracodawcą, na pewno szukasz środków ochrony słuchu, które spełniają odpowiednie normy i posiadają stosowne certyfikaty. Kupowanie niesprawdzonych środków o.s. to nie tylko pieniądze wyrzucone w błoto ale i zagrożenie dla zdrowia osób z  nich korzystających.

Środki ochrony słuch możemy podzielić na 2 główne kategorie:

1. Ochrona zewnętrzna - nauszniki przeciwhałasowe
Wiele modeli, takich jak np. Magny od Panoply Deltaplus [zobacz w sklepie] możesz zamocować na swoim hełmie budowlanym. Nie jesteś pewien czy będzie pasować? Bez problemu możesz to sprawdzić w naszym sklepie. W opisie produktu znajdziesz informację z jakimi kaskami możesz go zintegrować.
Zwróć uwagę, że niektóre nauszniki wyposażone w dodatkowe funkcje, jak np. radio. W rytmie ulubionych przebojów, każda praca idzie śpiewająco. Załóż model Pit radio 3 od Deltaplus [zobacz w sklepie], a robota pójdzie koncertowo.

2. Ochrona wewnętzna - wkładki przeciwhałasowe
Zaletą zatyczek przeciwhałasowych jest ich lekkość i poręczność. Jeżeli stosujesz je regularnie, być może warto zainwestować w modele wielokrotnego użytku. Dla przykładu, niektóre z wkładek Portwest [zobacz w sklepie] zostały wykonane z TPE, czyli termoplastycznego elastomeru, który zmienia swój kształt pod wpływem ciepła, dzięki czemu dopasowują się do niemal każdego kształtu ucha.
Mała porada: zanim włożysz końcówkę do ucha, najpierw rozgrzej ją w dłoniach, np. przez rolowanie. Dzięki temu szybciej dopasuje się do ucha i nie będzie tak szybko wypadać.


W ofercie Zet4 znajdziesz wielu uznanych producentów takich jak Potwest, Beta, czy Deltaplus. Z naszą ofertą środków ochrony słuchu możesz zapoznać się tutaj [sprawdź w sklepie].

pixel