Odzież odblaskowa i ostrzegawcza

2017-10-06

Odzież odblaskowa powstała, by zoptymalizować widoczność pracowników. Jest niezastąpiona, jeżeli pracujesz w kiepską pogodę lub w trudnym środowisku. Cechą charakterystyczną tego rodzaju ubrań są neonowe (żółte, pomarańczowe i czerwone), fluorescencyjne kolory zwiększające widoczność w dzień oraz taśmy odblaskowe zapewniające większą widoczność po zmierzchu. Najczęściej do wyboru mamy kamizelki, kurtki, kombinezony, ale w ofercie znajdziesz także bluzy i spodnie.

Zasady użytkowania
Pamiętaj, że ubrania te (z resztą jak każde inne) mają ograniczoną żywotność. Wyblakłe od słońca, sprane i zabrudzone tracą swoje właściwości. Dlatego zawsze upewnij się, czy ich stan jest odpowiedni. Podczas ich użytkowania warto stosować się do zaleceń producenta. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w firmowym katalogu, z którego dowiesz się, do ilu prań produkt powinien zachować swoje właściwości.

Ubrania z "klasą"
Czy wiedziałeś, że istnieje trzystopniowy podział, który dzieli produkty ostrzegawcze ze względu na powierzchnię, jaką zajmują materiały odblaskowe? Najprościej rzecz ujmując: im wyższy stopień, tym większa ochrona.
Podział ten nie jest jednak jednoznaczny z jakością odzieży! Dokonując zakupu dobrze jest wziąć pod uwagę kilka czynników, m.in. warunki panujące na stanowisku pracy, rodzaj oświetlenia i jego natężenie, natężenie ruchu, czy charakter wykonywanych czynności.


Poniżej przedstawiamy wspomnianą klasyfikację*:
Podstawowy materiał fluorescencyjny:
• Odzież klasy 3 : 80%
• Odzież klasy 2 : 50%
• Odzież klasy 1 : 14%

Materiał odblaskowy:
• Odzież klasy 3 : 20%
• Odzież klasy 2 : 13%
• Odzież klasy 1 : 10%

Materiał o własnościach połączonych:
• Odzież klasy 1 : 20%
*w procentach ujęto minimalną powierzchnię, jaką zajmuje materiał odblaskowy i fluorescencyjny.

Klasyfikacja najczęściej zaprezentowana jest w następujący sposób:
X- klasa widzialnego materiału odblaskowego
Y- klasa współczynnika odblaskowości


Jak widać, przy zakupie odzieży ostrzegawczej warto wziąć pod uwagę coś więcej niż tylko kolor, czy fason. Wybieraj mądrze i postaw na wysokiej jakości produkty od Zet4.

pixel