Pierwsza pomoc podczas wypadku samochodowego

2019-07-12
Pierwsza pomoc podczas wypadku samochodowegoBądź przygotowany na nieprzewidziane. Wiele czynników takich jak zmęczenie, ludzki błąd, czy po prostu losowość zdarzeń mogą być przyczyną przykrych następstw i wypadków w miejscu pracy, a także w drodze z i do domu.
Jeżeli chodzi o apteczki samochodowe, rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia nie nakłada na właścicieli samochodów osobowych obowiązku ich posiadania. Mimo to, mamy obowiązek udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku samochodowym i wezwania służb ratowniczych. Zgodnie z tym samym rozporządzeniem apteczka obowiązkowo powinna znajdować się w pojazdach takich jak autobus, taksówka, samochód ciężarowy przewożący osoby, pojazd silnikowy przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania.

Pierwsza pomoc

Odpowiednio wcześnie udzielona pomoc może osobie poszkodowanej uratować zdrowie i życieMając na wyposażeniu apteczkę samochodową możesz użyć odpowiednich narzędzi, takich jak opatrunki, czy gazy. Z jakimi sytuacjami możesz się zetknąć na drodze? Jak się na nie przygotować?

  • Stłuczenie
W przypadku zwykłego stłuczenia, jakiego może doświadczyć np. rowerzysta, nie mamy obowiązku wzywania służb ratowniczych. W takiej sytuacji wystarczy na stłuczone miejsce przyłożyć zimny okład. Staramy się unieruchomić stłuczoną kończynę. Pozwalamy osobie poszkodowanej przyjąć taką pozycję, w jakiej jest jej najwygodniej i w jakiej odczuwa najmniejszy ból. Jeżeli widzimy, że jest taka potrzeba, zalecamy konsultację z lekarzem i wzięcie leku przeciwbólowego.

  • Zranienie
W przypadku zranienia staramy się przede wszystkim zatrzymać krwotok z rany, poprzez uciśnięcie miejsca krwawienia za pomocą jałowego opatrunku. Jeżeli rana jest zabrudzona ziemią lub drobnymi ciałami obcymi przemywamy ją czystą wodą. Uwaga, nie usuwamy z rany większych przedmiotów (w miarę możliwości staramy się je usztywnić opatrunkiem, aby zapobiec ich przemieszczaniu się). Ich usunięciem musi zająć się personel medyczny. Zakładamy jałowy opatrunek i bandażujemy ranę.

  • Złamanie
W tej sytuacji zaczynamy od unieruchomienia kończyny. Jeżeli doszło do złamania ręki, możemy podwiesić ją na chuście lub bandażu. Złamaną nogę kładziemy na deseczce i unieruchamiamy bandażem. Jeżeli nie mamy takiego przedmiotu, możemy po prostu przymocować ją do zdrowej nogi za pomocą bandaża. W przypadku złamania otwartego opatrujemy ranę za pomocą jałowego opatrunku z gazy. Oczywiście wzywamy zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 999.
Jakie apteczki wybierać?

Podczas wyboru apteczki samochodowej warto zwrócić uwagę na ilość przedmiotów w niej zawartych oraz jakość wykonania. W sklepie zet4.pl znajdziesz duży wybór poręcznych apteczek pierwszej pomocy. Oto przykłady najkorzystniejszych zestawów lekarskich w różnych kategoriach cenowych:

Apteczka samochodowa FA21 Portwest

Apteczka FA21 od Portwest jest mała i poręczna, zamknięta w kompaktowym etui zapinanym na zamek. Dostarcza podstawowe wyposażenie. Ze względu na swój rozmiar, łatwo mieści się w każdym schowku.

Apteczka samochodowa FA22 Portwest


FA22 est to nieco większa zestaw niż poprzedni. Wyposażenie pozwala na udzielenie pierwszej pomocy w przypadku większości drobnych urazów.

Apteczka samochodowa FA23 Portwest

Apteczka FA23 od producenta Portwest jest pomocna podczas różnych awaryjnych sytuacji. Wyposażona została w opatrunki, jałowe gazy, a także dwa koce termiczne.


Zestawy pierwszej pomocy wyższej klasy:


Apteczka pierwszej pomocy FA10 Portwest

To zestaw pierwszej pomocy przydatny także dla małych zakładów pracy. Apteczka FA10 zawiera niezbędne plastry, opatrunki i bandaże.

Apteczka/zestaw pierwszej pomocy FA11 Portwest

Pakiet FA11 został zapakowany w plastikowym pudełku z rączką, która umożliwia wygodne przenoszenie. W opakowaniu znajdują się przegródki, co umożliwia uporządkowanie opatrunków i plastrów. Wszystkie środki opatrunkowe zostały zapakowane sterylnie.

Apteczka/zestaw pierwszej pomocy FA12 Portwest

Zestaw FA12 od Portwest stworzony został głównie dla większych zakładów, w których znajduje się dużo pracowników. Po otworzeniu skrzynki możemy zobaczyć pełen pakiet pierwszej pomocy. Zawartość apteczki jest starannie przemyślana, tak byśmy mogli być przygotowani na różne sytuacje. W samochodzie wystarczy na długi czas.
pixel