Środki ochrony dróg oddechowych

2019-01-24
Wchłaniane do organizmu niebezpiecznych substancji chemicznych może spowodować wiele chorób groźnych dla zdrowia i życia człowieka. Jak im zapobiec? Dzisiejszy wpis poświęcamy środkom ochrony dróg oddechowych.

Kiedy stosowanie środków ochrony układu oddechowego podczas pracy jest wymagane?
Pod uwagę należy wziąć kilka czynników, takich jak:
1. Stężenie niebezpiecznych substancji w powietrzu
Normy ściśle określają Najwyższe Dopuszczalne Stężenia (NDS) dla substancji zagrażających naszemu zdrowiu i życiu.
2. Zawartość tlenu we wdychanym powietrzu
Najniższa dopuszczalna zawartość tlenu we wdychanym powietrzu nie może być niższa niż 17% jego składu.
3. Temperatura wdychanego powietrza

Zasadniczo środki ochrony dróg oddechowych możemy podzielić w następujący sposób, na:

Półmaski jednorazowe i wielokrotnego użytku
Maski tego typu przykrywają brodę, usta, nos. Do półmasek jednorazowych możemy zaliczyć chociażby maski medyczne chroniące przed czynnikami biologicznymi. Za przykład może posłużyć maska higieniczna MASQU2 od Panoply Deltaplus
[zobacz w sklepie] - trójwarstwowa, wykonana z włókniny polipropylenowej.
W kategorii półmasek znajdują się także modele filtrujące i przeciwpyłowe, które w zależności od wybranego modelu, służą do ochrony dróg oddechowych przed zanieczyszczeniami stałymi, różnego pochodzenia. Chronią chociażby przed pyłem, dymem i mgłą (w tym przed aerozolami), ale nie przed parą ani gazem. Wyróżniamy 3 klasy ochrony: FFP1, FFP2 i FFP3. Przykładem maski, która spełnia wymagania klasy FFP3 jest M1300V od Deltaplus [zobacz w sklepie].

Maski pełne (pełnotwarzowe)
Maski te przykrywają brodę, usta, nos i oczy. Często posiadają standardowy gwint dla różnych filtrów i pochłaniaczy. Niektóre maski mogą być dodatkowo wyposażone w elementy wspomagające lub wymuszające przepływ powietrza. Zwróć uwagę chociażby na model P500 od Portwest
[zobacz w sklepie] z podwójnym bagnetem połączenia filtraKaptury
Zapewnia ochronę głowy, twarzy, szyi i ramion, a także osłaniają oczy. Stosowane są w środowiskach o wysokim stopniu zapylenia, w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, w laboratoriach, czy lakierniach.

Pełną ofertę środków ochrony układu oddechowego znajdziesz TUTAJ.
pixel