Środki ochrony słuchu

2017-11-03
Wśród najczęstszych chorób zawodowych w Polsce, ubytek słuchu znajduje się na piątym miejscu i dotyczy ok 7% wszystkich przypadków (dane z 2015 roku). Na największe ryzyko jego uszkodzenia narażeni są pracownicy zatrudnieni w sektorach przetwórstwa przemysłowego, górnictwa, transportu oraz budownictwa. Jeżeli poziom hałasu w miejscu pracy wynosi 85 dB (A) lub więcej, użycie środków ochrony staje się dla ciebie obowiązkowe.

Zasadniczo ochronę słuchu dzielimy na dwie kategorie:
  • nauszniki przeciwhałasowe
  • wkładki przeciwhałasowe

Angielskie przysłowie mawia, że "najbardziej głuchy jest ten, kto nie chce słuchać". Dlatego też mamy nadzieję, że zapoznasz się z dalszą częścią artykułu i wysłuchasz kilku prostych rad i ciekawostek.


Nauszniki

Możemy nosić je niezależnie lub zintegrowane z hełmem. Co ciekawe, niektóre modele wyposażone są w dodatkowe układy elektroniczne. Np. nauszniki z regulowanym tłumieniem, wzmacniają dźwięki na niskich poziomach (np. mowę), dzięki czemu pracownicy nie są zupełnie odizolowani, a jednocześnie narząd słuchu jest dobrze zabezpieczony przed oddziaływaniem hałasu o wyższych częstotliwościach.Wkładki/zatyczki

Mają za zadanie szczelnie zamknąć kanał słuchowy. Zazwyczaj wykonane są z miękkich materiałów. Kiedy są źle dobrane, mogą powodować uczucie dyskomfortu, swędzenia lub podrażnienie. Jeżeli odczuwasz wymienione dolegliwości, najlepiej zasięgnij porady laryngologa.Czy zwróciłeś uwagę:

  • nie wszystkie zatyczki są jednorazowego użytku ZOBACZ
  • możesz samodzielnie nadawać kształt niektórym zatyczkom przed ich aplikacją, np. przez uprzednie ich zrolowanie
  • niektóre środki ochrony słuchu wykonano w odblaskowych kolorach dla zwiększonej widoczności ZOBACZ
  • zaawansowane modele słuchawek są wyposażone w radio ZOBACZ
  • zawsze zwracaj uwagę na zalecenia producenta, np.może zasugerować wymianę poduszek uszczelniających nauszniki co 6 miesięcy.
pixel