Letni wypad w góry?

2018-06-28
Pakując plecak, bierzemy pod uwagę prognozę pogody oraz panujące w górach warunki. Zgodnie z zasadą "przezorny zawsze ubezpieczony" dobrze jest mieć w zanadrzu ubranie na zmianę.

Buty
Turysta w klapkach, japonkach czy tenisówkach sam prosi się o wypadek. Wybieraj zatem solidne obuwie z grubą, bieżnikową podeszwą. W ciepłe dni dobrze sprawdzają się modele przed kostkę. Te z podwyższoną cholewką zakładamy, gdy przed nami trudna trasa (rozwiązanie to stabilizuje kostkę i chroni przed urazem) lub spodziewamy się niekorzystnych warunków pogodowych, jak deszcz czy śnieg.

Skarpety
Najlepiej sprawdzają się modele wykonane z tkaniny oddychającej i nie, nie jest to bawełna. Takim przykładem jest materiał Coolmax użyty w SK12 od PortwestZawsze zabieraj ze sobą drugą parę na zmianę.

Spodnie
Zależnie od pogody: na deszcz sprawdzą się te z membraną lub softshellowe. Na pieszą wędrówkę warto mieć lekkie spodnie ze streczu lub mieszankę poliestru z bawełną.

Bluza
Najlepsza to ta wykonana z tkaniny oddychającej, ponieważ najszybciej schnie, jest lekka i przewiewna.

Polar
Niezbędny bez względu na pogodę. Nawet jeżeli dzień zapowiada się upalnie, poranek i wieczór mogą być dość chłodne. Do wyboru mamy polary zakładane przez głowę lub zapinane na suwak jak np. dwukolorowy TX40 od Portwest.

Kurtka przeciwdeszczowa
Jeżeli nic nie wskazuje, że przed nami długi marsz w ulewny deszcz wystarczy zabrać ze sobą zwykłą pelerynę lub kurtkę, która będzie swoistym kołem ratunkowym. Np. model S440 Portwest zajmuje niewiele miejsca i jest lekki jak piórko.
Jeżeli jednak szykujesz się na wędrówkę w naprawdę kiepską pogodę, warto zaopatrzyć się w kurtkę z membraną, która będzie praktyczniejsza na długiej trasie, nie wychłodzi organizmu i dodatkowo ochroni przed wiatrem.

Nakrycie głowy
To ochrona przed słońcem i wiatrem. Wystarczy zwykła czapka z daszkiem, np. model Verona Panoply DELTAPLUSŚwietnym rozwiązaniem są też chusty wielofunkcyjne.

Inne:
  • Okulary przeciwsłoneczne
  • Kijki trekkingowe
  • Czołówka z zapasowym kompletem baterii, np. PA69 Portwest (dzięki intensywnemu kolorowi paska trudno ją zapomnieć lub zgubić)
  • Pojemny plecak
  • Kosmetyki i środki higieny osobistej jak np. krem z filtrem, chusteczki itp.
  • Podręczna apteczka pierwszej pomocy, a w niej plastry, bandaż, niezbędne lekarstwa itd.
  • Jedzenie i picie
  • Dokumenty
A teraz w drogę! :)
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
pixel