"Najwięcej ciepła ucieka przez głowę"

2018-11-30

Czy można na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie? Wydaje się, że jest tyle samo osób, które uważają, że to twierdzenie jest prawdziwe, co ludzi, którzy temu przeczą.
W internecie roi się od artykułów, które twierdzą, że przez głowę uchodzi nawet 50 - 80% naszego ciepła. W tym celu powołują się na badania przeprowadzone pół wieku temu. Żołnierze biorący w nim udział byli solidnie ubrani z wyjątkiem głowy, która nie była niczym osłonięta. Raczej nie dziwi więc wynik badania, który stwierdzał, że to przez głowę uciekało najwięcej ciepła. Co więcej, to naturalne, że najszybciej wychładzają się najbardziej dystalne części ciała, takie jak dłonie, czy stopy. Niestety, wyniki tego badania zdążyły się już utrwalić w naszej świadomości i często powtarzamy je bezwiednie, choć mają niewiele wspólnego z prawdą.

Nie oznacza to jednak, że noszenie czapki nie ma sensu. Głowa stanowi 10 % powierzchni naszego ciała i szacuje się, że mniej więcej właśnie tyle ciepła ucieka tą drogą. Co więcej, zakładając nakrycie głowy, chronimy zatoki. Kto, chociaż raz miał zapalenie zatok, ten wie, że prawdopodobnie do końca życia ten problem będzie się powtarzał. Tak więc, jeżeli lubisz poczuć wiatr we włosach - to sugerujemy, rób to tylko latem :)

Podrzucamy dwie propozycje okryć głowy, które najlepiej sprzedają się w naszym sklepie:

Zacznijmy od polarowej czapki od producenta Deltaplus [zobacz w sklepie]. O właściwościach tkanin polarowych pisaliśmy w poprzednim poście na blogu [zobacz artykuł]. Wspomnieliśmy, chociażby o tym, że zaletą polaru jest jego lekkość, fakt, że nie wchłania wody (nie zachowuje się jak gąbka), jest oddychający i chroni przed zimnem tak samo dobrze jak wełna.

Czapkę tą sugerujemy nosić w chłodniejsze jesienne dni oraz zimą. Możesz nosić ją wywinięta lub też nie - tak jak Ci wygodnie.

Druga propozycja to czapka od Beta, model 7981T [zobacz w sklepie]. Jest bardzo ciepła, a to za sprawą tkaniny, z jakiej została wykonana podszewka, mianowicie Thinsulate® od 3M. Materiał jest komfortowy, dobrze utrzymuje temperaturę, nie chłonie wody, nie przepuszcza wiatru. Materiał zewnętrzny to w 100% włókno akrylowe.


W największym skrócie, odpowiadając na pytanie, czy najwięcej ciepła ucieka przez głowę, można odpowiedzieć po prostu "nie", co wcale nie oznacza, że głowy nie należy chronić przed zimnem i wiatrem. Wybierz swój model czapki i nie daj się jesiennej niepogodzie.
pixel