Odblaskowa odzież robocza na jesień

2018-10-05
Kto powinien nosić roboczą odzież odblaskową?
W pewnych zawodach noszenie odzieży odblaskowej jest wymagane przepisami. Do grupy tej należą m.in. drogowcy, kolejarze, czy pracownicy transportu. Obowiązek zakładania odzieży odblaskowej mają też wszyscy pracownicy, w przypadku których zwiększenie widoczności pozwala na zachowanie bezpieczeństwa. Może chodzić tu np. o osoby pracujące po zmierzchu w pobliżu ruchu drogowego, dźwigów i innych pojazdów.

Jaka norma definiuje wymogi w zakresie widzialności odzieży roboczej dla pracowników w obszarach wysokiego ryzyka?
Jest to międzynarodowa norma EN ISO 20471, która zastępuje starszą normę EN 471. Wyróżnia ona trzy kategorie. Kategoria 3 określa ubrania o najwyższym poziomie widoczności. Odzież sygnalizacyjna powinna składać się z materiału fluorescencyjnego oraz materiału odblaskowego. Norma reguluje, jak duże powinny być powierzchnie minimalne dla każdego z materiałów.

Minimalna powierzchnia intensywnie widzialnego materiału w m2.

 

Odzież kategorii 3

Odzież kategorii 2

Odzież kategorii 1

Paski odblaskowe

0,20 m2

0,13 m2

0,10 m2

Materiał fluorescencyjny

0,80 m2

0,50 m2

0,14 m2


Jakie spodnie spełniają wymagania wspomnianej normy?
Jest ich naprawdę wiele. Jeżeli poszukujesz ubrania wielofunkcyjnego, można wybrać robocze ogrodniczki odblaskowe S488 od firmy Portwest. Spełniają one tę normę w klasie 2. Można zakładać je samodzielnie lub na inne spodnie. Jest to dobry patent na jesienne i zimowe dni, ponieważ ogrodniczki są wodoodporne. Co więcej, model S488 spełnia normę EN343 świadczącą o wodoodporności i oddychalności i to w najwyższej klasie obu tych parametrów: 3:3. 
[sprawdź produkt w sklepie]

Jaka kurtka spełnia wymagana normy EN ISO 20471 i nadaje się na sezon jesienny?
Z pewnością jest to softshell-owa kurtka Vision T402 od Portwest. Ma wszystko, co mieć powinna: taśmy odblaskowe HiVisTex Pro oraz materiał w dwóch fluorescencyjnych kolorach do wyboru: żółtym i pomarańczowym. Nie da się tez nie zauważyć, że jej krój jest bardzo nowoczesny. Niczym nie przypomina workowatej odzieży odblaskowej noszonej przez większość pracowników. O czym jeszcze warto wspomnieć, to fakt, że kurtka została zaprojektowana z 3-warstwowej oddychającej, wodoodpornej i wiatroszczelnej tkaniny - idealne rozwiązanie na jesień.
[sprawdź produkt w sklepie]


pixel