Odzież oddychająca (termoaktywna)

2018-05-07
Wiele osób tkwi w przekonaniu, że nie ma lepszego materiału niż bawełna. Poliester stał się synonimem taniości i chińskiego badziewia. Jeżeli i ty tak uważasz, to najlepsza pora by to zweryfikować. Dzisiejszy wpis chcemy poświęcić odzieży oddychającej, czyli... w całości lub częściowo wykonanej z POLIESTRU.
Tak, tak... Odzieży termoaktywnej nie szyje się z bawełny. Dlaczego? Otóż ubrania w 100% z niej uszyte zachowują się jak gąbka. Chłoną wilgoć z ciała i uniemożliwiają jej szybkie odparowanie. Miałeś kiedyś wrażenie, że kisisz się we własnych ciuchach? O tym właśnie mówimy. Taki proces obniża temperaturę ciała i jest niebezpieczny, jeżeli pracujesz w chłodzie lub w przeciągach. Nie sądź, jednak że zniechęcamy cię do noszenia bawełny. Jak najbardziej lubimy i polecamy. Uważamy jednak, że ubrania należy dobierać do rodzaju pracy i okoliczności. Jeżeli twoja praca wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym, doradzamy by przerzucić się na odzież oddychającą. Poczujesz różnicę.Jak działa odzież termoaktywna
Odzież termoaktywna zbudowana jest z dwóch warstw włókien o różnej strukturze. Ta wewnętrzna jest gęściej utkana i dlatego bez problemu zbiera cząsteczki potu, natomiast zewnętrzna ma strukturę siatki i oddaje wilgoć na zewnątrz. To świetne rozwiązanie latem, ponieważ przyjemnie ochładza skórę, natomiast zimą utrzymuje temperaturę ciała.


Odzież oddychająca - jak ją nosić
Trzeba jednak pamiętać o jednym: aby odzież termoaktywna zachowywała swoje właściwości, musi przylegać do ciała. Nie może być luźna. Dobieraj rozmiar, jaki zazwyczaj nosisz lub mniejszy. Elastyczny materiał dopasuje się do twojej budowy, natomiast elastyczne włókna i płaskie szwy nie będą ocierać skóry. Więcej na ten temat przeczytasz w tym poście: ZOBACZ


Koszulka polo S271 Portwest

Wielu producentów łączy właściwości odzieży tworząc multifunkcjonalne ubrania. Dla przykładu koszulkę S271 (ZOBACZ) od Portwest- można zaliczyć do kategorii ubrań ostrzegawczych i termoaktywnych. Fluorescencyjny, żółty kolor, taśmy HiVisTex oraz kołnierzyk z odblaskowym prążkiem zapewniają dobrą widoczność w każdych warunkach. Długi rękaw chroni przed słońcem. Koszulka ta blokuje aż 97% promieni UV. Fason typu polo jest bardzo wygodny. Szybko zakładasz go przez głowę, a w razie konieczności rozpinasz guziki pod szyją.


Jak więc widzisz, intensywne pocenie się nie zawsze jest kwestią organizmu. Niejednokrotnie jest to wina źle dobranej odzieży. Wybieraj oddychające modele i czuj się komfortowo przez cały dzień.
pixel