Odzież ostrzegawcza.

2018-12-06
Odzież odblaskowa chroni nas i w dzień i w nocy, zwłaszcza tam, gdzie występuje wzmożony ruch pojazdów i zwiększone ryzyko potrącenia. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, który kolor odblasku najlepiej spełnia swoją funkcję - żółty, czy pomarańczowy; dowiesz się, czym materiał odblaskowy różni się od zwykłej tkanin oraz jak sprawdzić, czy noszona przez Ciebie odzież ostrzegawcza nie straciła swoich właściwości.

Jak odblaski zwiększają Twoje bezpieczeństwo?

20-30 metrów - z takiej odległości jesteś widoczny po zmroku dla kierowcy, który ma włączone światła mijania. 
1 sekunda - w takim czasie samochód jadący z prędkością 90 km/h pokona odległość 25 metrów.
130-150 metrów - z takiej odległości zauważy Cię kierowca w podobnych warunkach, jeżeli masz ubraną kamizelkę odblaskową.
300 metrów - odległość, z jakiej zauważy Cię kierowca, jeżeli masz na sobie odzież odblaskowa klasy 3.
6-7 - tyle razy maleje ryzyko potrącenia pieszego, który nosi chociażby elementy odblaskowe.
3 - tyle wyróżniamy klas odzieży odblaskowej, gdzie 3 oznacza najwyższy stopień ochrony.

Sprytny materiał
Czym wyróżnia się materiał odblaskowy? Między innymi strukturą, którą tworzą specjalne elementy (szklane mikrokulki lub akrylowe pryzmaty). Zjawisko retrofleksji sprawia, że światło odbija się od materiału i wraca w kierunku jego źródła. Zaletą jest fakt, że odbite światło jest delikatnie rozproszone, dzięki czemu widoczne jest pod różnym kątem.

Żółty czy pomarańczowy?
Zdecydowanie najczęściej preferowany jest fluorescencyjny  kolor żółty, który odbierany jest przez nasze oczy jako jaśniejszy. Oznacza to, że w ciągu dnia łatwiej go zauważyć. Rzecz ma się odwrotnie w zaśnieżonym otoczeniu. Na tle bieli, bardziej kontrastowym kolorem jest fluorescencyjny pomarańcz i to właśnie on lepiej spełni swoją funkcję w zimowych warunkach w ciągu dnia.

Przykładem dobrej odzieży odblaskowej może być kurtka C465 od Portwest [zobacz w sklepie]. Do wyboru, we fluorescencyjnym kolorze żółtym lub pomarańczowym. Dzięki opcji 4w1 masz możliwość noszenia kurtki w 4 różnych kombinacjach. Jakich? Zajrzyj do pełnego opisu produktu w sklepie. Zdradzimy Ci, dlaczego to jedna z najlepiej sprzedających się kurtek odblaskowych w naszym sklepie. Klienci cenią ten model, ponieważ jest wodo- i plamoodporny, a to dzięki wykończeniu TEXPEL™ SPLASH. Kurtka jest oddychająca, dlatego świetnie sprawdza się podczas pracy fizycznej. Komfort termiczny zapewnia futrzana ocieplina, kołnierz, ściągacze w mankietach i u dołu kurtki oraz zamek błyskawiczny kryty listwą. Inne praktyczne rozwiązania zastosowane w modelu C465: ciemne wykończenie dołu kurtki i rękawów maskujące zabrudzenia, składany kaptur i liiiiczne kieszenie.Porada. Jak sprawdzić, czy wielokrotnie prana odzież odblaskowa nadal zachowuje swoje właściwości? Po prostu wystarczy zrobić zdjęcie odzieży z użyciem flesza z odległości kilku metrów. Na zdjęciu powinien być widoczny charakterystyczny błysk.
pixel