Zawód: drwal

2018-03-16
Drwal XXI wieku łamie stereotypy. Nowoczesna technologia zrewolucjonizowała ten zawód. Chociaż podstawowe zadanie jest wciąż takie samo, maszyny i prace są już zupełnie inne. Dzisiejszy drwal to także operator wielu narzędzi, w tym pił łańcuchowych i koparek. Mimo tylu ułatwień jest to praca, która nadal uchodzi za jedną z najtrudniejszych.
Badanie Bureau of Labor Statistic z 2004 roku, dotyczące najniebezpieczniejszych miejsc pracy w Ameryce uplasowało drwali na szczycie listy! A przeprowadzona jakiś czas temu przez Wall Street Journal ankieta tylko potwierdziła to stanowisko, powołując się na "niestabilność pracy, niskie dochody i czyste niebezpieczeństwo".



Pracownicy spędzają cały czas na świeżym powietrzu, niejednokrotnie w kiepskich warunkach pogodowych. Większość prac związanych z pozyskiwaniem drewna obejmuje dźwiganie, wspinanie się i inne wymagające czynności. Upadające gałęzie i nierówny teren stanowią ciągłe zagrożenie, nie wspominając o niebezpieczeństwach związanych z użytkowaniem elektronarzędzi.

W związku z tym pracownicy muszą zachować szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bezpieczeństwa, takie jak ochronę słuchu, buty czy specjalistyczną odzież roboczą. Zwłaszcza ta ostatnia nie ma nic wspólnego ze zwykłym ubraniem roboczym. To tak, jakby próbować porównać wóz pancerny ze zwykłą osobówką. Materiał ubrań dla drwali składa się aż z 9 warstw! Zapewnia ochronę przed przedarciami i ostrymi narzędziami, jednocześnie nie krępując ruchów. Zarówno bluzy, jak i spodnie są lekkie i pozwalają skórze oddychać. Przed zakupem zawsze upewnij się czy produkt posiada odpowiednie certyfikaty.


Jednym z producentów takiej odzieży jest marka Portwest. W swojej ofercie posiadają m.in.:
  • Wodoodporne ogrodniczki dla drwali CH12 Portwest  ZOBACZ
  • Bluzę roboczą dla drwali CH10 Portwest  ZOBACZ
pixel