Zimno, jeszcze zimniej...

2019-03-01
Wybór odzieży dla pracowników pracujących w niskich temperaturach lub w chłodniach to niełatwe zadanie. Pod uwagę należy wziąć kilka czynników, takich jak temperaturę otoczenia, ale także rodzaj wykonywanej pracy i jej ciężkość.

UNIKAMY BŁĘDÓW
Częstym błędem przy doborze odzieży cieplnej jest założenie: im więcej, tym lepiej. Ilość warstw powinna być optymalna, a nie maksymalna. Dzięki takiemu podejściu unikniemy doprowadzenia do przegrzania organizmu, który dotyczy zwłaszcza osób wykonujących intensywną pracę fizyczną. Odzież robocza powinna usuwać nadmiar ciepła i wilgoci (potu) na zewnątrz. Pomocne może okazać się stosowanie ubrań z opcją wentylacji: regulowanymi otworami, rozpinane na guzik, czy suwak lub oddychające.

Nie opieraj się tylko na jednym ciepłym elemencie ubioru. Należy stworzyć zestaw ubrań, który zapewni Twoim pracownikom odpowiedni komfort. A w razie potrzeby możesz uzupełnić go o kamizelkę, czy ocieplacz.

WYBÓR UBRANIA, A TEMPERATURA
O przeznaczeniu odzieży do pracy w niskiej temperaturze decyduje jej izolacyjność cieplna. Do prac w temperaturze do (-5˚C) może być stosowana odzież spełniająca wymagania normy PN-EN 14058. Jest to I kategoria środków ochrony indywidualnej, która nie podlega ocenie typu WE przez jednostkę notyfikowaną. Do prac w temperaturze poniżej (-5˚C) może być stosowana odzież ciepłochronna spełniająca wymagania normy PN-EN 342. Dla tej odzieży wymagane jest wykonanie badań izolacyjności cieplnej. Odzież ta zaliczana jest do II kategorii środków ochrony indywidualnej, podlega więc ocenie typu WE przez jednostkę notyfikowaną i powinna być odpowiednio oznaczona znakiem graficznym.

CO WYBRAĆ?
1. Podstawą jest odpowiednia bielizna termoaktywna, która pozwala na zachowanie optymalnej temperatury tuż przy samej skórze. Oddychający materiał zapewnia wentylację i odprowadza pot na zewnątrz. Zobacz produkty:
kalesony robocze termoaktywne B131 Portwest oraz podkoszulka robocza termoaktywna B133 Portwest
2. Jeżeli szukasz kompleksowej ochrony najlepszym wyborem jest kombinezon. Polecamy modele  watowane 3M Thinsulate™-lekkim i nowoczesnym materiałem ocieplającym. Zobacz: kombinezon roboczy zimowy IGLOO2 od Deltaplus 
3. Najpopularniejszym wyborem wśród odzieży ocieplanej jest kurtka. Zobacz produkt :
kurtka robocza zimowa LAPONIE2 od Deltaplus. 

pixel