Co o kaskach budowlanych każdy wiedzieć powinien

2017-09-08
Krótka historia kasków Czy zastanawialiście się kto pierwszy wynalazł kask? My tak, ale niestety ciężko jest podać konkretną datę, bo kaski (czy też hełmy) mają tak długą historię, jak historia wojen. To bowiem one wymusiły stworzenie odzieży chroniącej ciało przed urazami. Wyobraźcie sobie pierwsze modele, które były duże i nieporęczne. Wykonywano je z brązu lub żelaza. Były bardzo niewygodne, nie wspominając już o tym, że niewiele było w nich widać i słychać. Z czasem zaczęto wytwarzać otwarte hełmy, które używane były przez cywilów, zapewniając bezpieczeństwo pracy. Dopiero XX wiek przyniósł prawdziwą rewolucję. Zastosowanie tworzyw sztucznych sprawiło, że kaski stały się znacznie wygodniejsze. Jednym z najczęściej używanych materiałów do ich produkcji stał się polietylen, niezwykle lekki i wytrzymały. 

Kto powinien nosić kask ochronny
Dziś kaski są niezbędnym elementem ubioru pracowników w wielu sektorach. Chociaż najczęściej kojarzą się z branżą budowlaną, niezbędne są również wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z materiałami wybuchowymi, pracami górniczymi, czy na wysokości. Ponadto niektóre modele izolują głowę chroniąc przed porażeniem prądem o wysokim napieciu. Czy wy też należycie do osób, które uważają kaski za uciążliwe i zbędne? Prawda jest taka, że podobnie jak pasy bezpieczeństwa w samochodzie, niejednej osobie uratowały zdrowie lub życie. Jak to niektórzy mawiają: "przezorny zawsze ubezpieczony". 


Różne warianty
Dziś mamy wręcz nieograniczony wybór kasków i nie mamy tu na myśli jedynie kolorów. Zaczynając od klasycznych form, a kończąc na tzw. czapkach z daszkiem, które wewnątrz ukrywają twardą skorupę. Ze względu na możliwość regulacji wewnętrznej więzi nylonowej, bez przeszkód możemy znaleźć model idealnych rozmiarów. Co więcej, niejeden fason wyposażony jest w specjalną taśmę przeciwpotną, która zapewnia wentylację i zapobiega przesuwaniu się hełmu.


Pamiętajmy Gdy kolejnym razem będziemy narzekać, że nie lubimy nosić kasków, przypomnijmy sobie, że gdyby nie nowoczesne technologie, do dziś nosilibyśmy 3-kilogramowe przyłbice, w których czulibyśmy się raczej jak ryba w puszce.


pixel