Grypa

2019-02-15
Rok 2019 udowodnił, że grypa jest chorobą, której nie należy zlekceważyć. Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, w pierwszym tygodniu lutego odnotowano w Polsce 236000 zgłoszeń przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, a z powodu grypy zmarło 15 osób!

Kto jest najbardziej narażony?
W grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na grypę znajdują się osoby, które:
  • nie dbają o odpowiednią higienę rąk,
  • dotykają skażonymi rękami nosa, oczu lub ust,
  • mają bezpośredni kontakt z chorą osobą/zwierzętami lub skażonymi przedmiotami,
  • przebywają w dużych grupach ludzi (szczególnie w okresie grypy sezonowej),
  • przebywają blisko od chorego na grypę, bez żadnego zabezpieczenia, np. maseczki na twarzy.

Do zakażenia wirusem grypy dochodzi zazwyczaj drogą kropelkową (na przykład podczas kichania), chociaż istnieją przypadki zakażenia wskutek kontaktu ze skażonymi przedmiotami lub poprzez ręce.

Jak się chronić?
Mycie i dezynfekcja dłoni to pierwsza linia obrony przed czynnikami chorobotwórczymi. Takie działanie znacznie redukuje ryzyko przeniesienia mikroorganizmów patogennych, w tym wirusa grypy. Dezynfekcja, czyli odkażanie ma na celu niszczenie drobnoustrojów i ich form aktywnych.

Aby dokładnie zdezynfekować dłonie należy:
  • zdjąć wszelką biżuterię (t.j. pierścionki, bransoletki, zegarek),
  • dokładnie umyć dłonie pod bieżącą, ciepłą wodą z mydłem i osuszyć skórę,
  • użyć prparatu do dezynfekcji skóry.

Preparaty do dezynfekcji
Możesz skorzystać z preparatów w płynie, w żelu bądź chusteczek służących do dezynfekcji skóry. Na przykład chusteczki IW40 od Portwest [zobacz w sklepie] są skuteczne wobec 99,9% bakterii i wirusów w tym gryp H1N1 (wirus grypy typu A) H3N2 (wirus grypy typu A). W opakowaniu masz 200 szt.
Jeżeli w swojej pracy masz do czynienia z olejami, tłuszczem, farbą lub innymi zanieczyszczeniami, które trudno usunąć, zalecamy używanie chusteczek IW30 Portwest [zobacz w sklepie] do silnych zabrudzeń. Szorstka struktura peelinguje skórę, a płyn w nich zawarty ma działanie antybakteryjne.
 Chusteczki IW50 od Portwest [zobacz w sklepie] precyzyjnie dezynfekują powierzchnie do której zostaną przyłożone. Są bezzapachowe, z wysoką zawartością alkoholu i gotowe do użycia zaraz po wyjęciu. W opakowaniu masz 200 sztuk. Testowane na zgodność z EN1276 i EN14476.
pixel