Obuwie do pracy w środowiskach ESD

2019-08-30
Obuwie do pracy w środowiskach ESDObuwie oznaczone symbolem ESD kierowane jest głównie do osób, które w swojej pracy mają stały lub sporadyczny kontakt z instalacjami elektrycznymi. Ich montaż lub naprawa wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia i życia. Wśród niebezpieczeństw związanych z pracą elektryka należy wymienić możliwość wystąpienia rażenia elektrostatycznego bezpośrednio przez ciało człowieka oraz możliwość wybuchu, czy pożaru, który jest konsekwencją zapłonu mediów palnych.

Wiele z tych zagrożeń nie jesteśmy w stanie przewidzieć intuicyjnie, dlatego już zawczasu musimy się na nie odpowiednio przygotować. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto stosować profesjonalną odzież przeznaczoną do pracy w środowiskach ESD, w tym specjalistyczne obuwie.


Co wyróżnia obuwie ESD?
Obuwie ESD charakteryzuje brakiem metalowych elementów. Mimo to posiadają wszystkie elementy charakterystyczne dla obuwia ochronnego, a więc wkładkę antyprzebiciową, podnosek chroniący palce stóp przed uderzeniem oraz pochłaniacz energii pod piętą. W tym przypadku stal zastępuje się materiałem kompozytowym, który nie przewodzi prądu. Wiele modeli posiada dodatkowo podeszwę antypoślizgową spełniającą wymogi normy SRC lub ma właściwości wodoodporne.
zet4.pl oprócz obuwia antystatycznego znajdziesz specjalistyczne ubrania jak T-shirty, spodnie, rękawice, fartuchy przeznaczone do pracy w środowiskach ESDPoniżej znajdziesz buty ESD w różnych fasonach:




SANDAŁY


Buty robocze sandały ESD FW48 S1 Portwest
Białe sandały antystatyczne, które za sprawą krótkiej, perforowane cholewki zapewnią Twoim stopom oddychalność na najwyższym poziomie. Dodatkowo mają właściwości antypoślizgowe i olejoodporną podeszwę. Regulowany rzep umożliwia odpowiednie dopasowanie buta. Buty spełniają wymagania normy EN 61340-4-3 na poziomie klasy 3.

Buty robocze sandały FC04 S1P ESD Portwest

Mocna podeszwa wykonana z PU (poliuretanu) z pewnością wydłuży żywotność tego modelu obuwia. Podwójna gęstość pozwala na odpowiednie ułożenie podeszwy do stopy i do podłoża. Poza tym podeszwa ma właściwości antypoślizgowe i olejoodporne. Oddychający, dziurkowany materiał cholewki sprawi, że w cieplejsze dni będziesz czuć się w tych butach wygodnie i komfortowo.




PÓŁBUTY


Buty robocze letnie viagi S1P ESD Panoply Deltaplus

Robocze półbuty ESD od producenta Deltaplus, z pewnością stanowią idealną propozycję na wiosnę, lato oraz wczesną jesień. Materiały, jakich użyto do produkcji tego obuwia to m.in. welur skórzany, poliestrowa siatka, czy też dwuwarstwowy poliuretan (podeszwa). Połączenie takich surowców stanowi gwarancję komfortu i bezpieczeństwa.

Buty robocze S1P ESD 7319 Beta

Obuwie zostało wykonane z matowego zamszu pochodzenia naturalnego. Perforacje pozwalają na niezakłóconą cyrkulację powietrza, co wpływa na komfort i wysoką higienę użytkowania. Jest to model odpowiedni dla osób o szerokiej stopie. Buty posiadają podnosek z mocnego tworzywa polimerowego i gumową podeszwę.



TRZEWIKI

Buty robocze wodoodporne ESD 7291NA Beta
Te wodoodporne buty ESD idealnie sprawdzą się w sezonie jesiennym, także podczas prac w deszczowe dni. Elementy obuwia (t.j. wkładka, podnosek oraz podeszwa) zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów takich jak poliuretan, polimer czy też włókno kompozytowe. Pomarańczowe dodatki sprawią, że buty prezentują się sportowo i nowocześnie.



Definicje materiałów i inne pojęcia:

  • Polimer to uniwersalny związek organiczny zbudowany z takich pierwiastków jak węgiel, wodór i innych pierwiastków niemetalicznych. Jest bardzo lekki i mocny oraz nie ulega korozji. Takie właściwości sprawiają, że jest on chętnie stosowany przy produkcji obuwia roboczego, m.in. do produkcji podeszwy.
  • Włókno kompozytowe to system kilku komponentów o różnych właściwościach. W jego składzie znajdują się włókna konstrukcyjne, takie jak węglowe, kevlarowe, szklane lub kwarcowe i tzw. lepiszcze, wpływające na spójność i twardość całego materiału.
  • SRC to właściwość antypoślizgowa, dzięki której nasza podeszwa ochroni nas przed poślizgiem. Norma SRC testuje właściwości antypoślizgowe obuwia na podłożu ceramicznym i stalowym pokrytym cieczą, np. glicerolem. Z takim obuwiem praca w deszczu lub na oblodzonych nawierzchniach jest nam niestraszna.
  • ESD to skrót z języka angielskiego oznaczający wyładowanie elektrostatyczne. Obuwie ESD alternatywnie oznaczane jest także symbolem ES.
  • Nubuk to rodzaj skóry naturalnej, często pochodzenia bydlęcego. Często bywa mylony z zamszem. Oba tworzywa są wrażliwe na jakikolwiek dłuższy kontakt z wodą i wilgocią. Stosuje się go do obszycia buta.
  • Certyfikat EN 61340-4-3 to norma dotycząca obuwia w środowisku elektryczności statycznej. Podaje ona rezystancję danego obuwia, czyli wielkość pomiędzy napięciem, a natężeniem prądu elektrycznego, która zapobiega przed elektryzowaniem się ciała człowieka.


pixel