SMOG. Palący problem dużych miast.

2019-01-31
Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, jak bumerang wraca jedno słowo - smog. Przez kilka ostatnich lat był jednym z najczęściej wyszukiwanych haseł przez polskich internautów, a w 2017 roku, otrzymał miano „Słowa roku”.
Jak widać, zainteresowanie tematem jest niesłabnące. Jeżeli żyjesz w większym mieście, na pewno zetknąłeś się z tym palącym problemem.
Dlaczego palącym? Mamy na myśli nie tylko potrzebę pilnego rozwiązania tego problemu, ale także jego przyczynę. Pojawieniu się smogu w powietrzu „sprzyja” palenie w piecach, duża emisja spalin samochodowych oraz wysoka wilgotność powietrza i brak wiatru.

Dziś chcielibyśmy skupić się na tym, jak każdy z nas może przed smogiem się ochronić. Kilka miesięcy sezonu grzewczego za nami. To dobry moment, aby zrobić rachunek sumienia, czy dotychczas podjęliśmy jakiekolwiek działania w tej sprawie. Być może zastanawiasz się, czy w ogóle trzeba? Szacuje się, że każda godzina przebywania na „świeżym” powietrzu, zanieczyszczonym smogiem odpowiada wypaleniu jednego papierosa. Jeżeli każdego dnia pracujesz 8 godzin na otwartych przestrzeniach, dopisz do swojego rachunku 1000 papierosów!* 

Co możesz zrobić?

Zacznij stosować maski chroniące Twój układ oddechowy. Do wyboru masz kilka rodzajów. Najbardziej podstawowe to maski medyczne, są jednak najmniej skuteczne. W czasie rekreacyjnym możesz korzystać z miejskich masek antysmogowych, które lepiej komponują się z ubraniem i mają bardziej sportowy charakter. A w pracy? Stosuj półmaski filtrujące. Jak wybrać dobrze? Kieruj się oznaczeniem.

Półmaski możemy podzielić na 3 klasy ochronne w zależności od skuteczności filtrowania (wdł. europejskiego standardu EN 149):

  • FFP1 - zatrzymuje przynajmniej 80% lotnych cząstek
  • FFP2 - zatrzymuje przynajmniej 94% lotnych cząstek
  • FFP3 - zatrzymuje przynajmniej 99% lotnych cząstek
Zwróć uwagę, chociażby na składaną półmaskę EAGLE od Portwest [zobacz w sklepie], która spełnia wymogi najwyższej klasy. Jest to półmaska jednorazowego użytku i może być używana tylko przez jedną zmianę roboczą. W opisie produktu znajdziesz informację, że pozytywnie przeszła test dolomitowy. Co to takiego? To test, który sprawdza, jak maska funkcjonuje w zapylonym otoczeniu. Każda maska wielokrotnego użytku musi przejść ten test pozytywnie, jednorazowa - niekoniecznie.
Jeżeli jednak nie potrzebujesz tak zaawansowanej ochrony, wybierz półmaskę przeciwpyłową, model P108 od Portwest [zobacz w sklepie], która spełnia wymagania klasy FFP1. Jest zdecydowanie tańsza. Przydatna, jeżeli nie pracujesz w mocno zanieczyszczonym środowisku.

*licząc od pazdzienika do marca

pixel